Безпека праці на підприємстві 

Ваше нове on-line видання

Не чекайте Нового року, оформіть передплату та читайте вже зараз!

Ще не спланували бюджет на 2019 рік?
Оформіть передплату на 5 випусків 2018 року по 150 грн за кожен.
Ми економимо ваш час для пошуку професійної інформаії та ваші гроші, створюючи акційні пропозиції та спеціальні умови оплати.

ВІДДІЛ ПЕРЕДПЛАТИ: (44) 568-50-60
podpiska@profpressa.com

Безпека праці на підприємстві №5/2018

Багато керівників підприємств чи фізичних осіб - підприємців завжди хвилюються, очікуючи прибуття представників контролюючих органів, які мають перевіряти стан пожежної безпеки підприємства тощо. Це пов'язано з тим, що вони не в змозі зрозуміти мети цих перевірок. Про те, як підготуватися до візиту інспекторів державного пожежного нагляду - читайте в статті.

  • Перевірка стану пожежної безпеки підприємства як один із заходів державного нагляду
  • Вірний помічник у боротьбі з вогнем
  • Обладнання пожежною сигналізацією виробничих приміщень
  • Первинні засоби пожежогасіння на підприємстві
  • Організація та проведення на підприємстві навчання персоналу в надзвичайних ситуаціях
  • Навчання та перевірка знань з питань охорони праці
  • Як запобігти паніці під час евакуації
                                        Безпека праці на підприємстві №4/2018

У випуску ви знайдете:
- Як подати декларацію відповідності до органів державного нагляду по-новому? Експерт журналу аналізує редакцію урядової постанови від 7 лютого 2018 р. № 48.
Ї
- Оптимальний мікроклімат у виробничих приміщеннях - гарантія безпечної та ефективної роботи. В матеріалі йдеться про нормативні вимоги до параметрів мікроклімату робочої зони.
- В офісних приміщеннях у засклених шафках зберігаються пожежні рукави. Це кран-комплекти для боротьби з виробничими пожежами. Як влаштований кран-комплект і як ним користуватися.
- Про те, як треба діяти у випадку пожежі на підприємстві, йдеться в матеріалі нашого автора - ці знання допоможуть зберегти власне життя та життя своїх колег. - Досвідчений експерт журналу аналізує психологічні основи дій персоналу у випадку надзвичайної ситуації на підприємстві та дає поради щодо того, як прищепити працівникам готовність до подолання ризиків виробничої аварії.
- Наш «редакційний фотооб'єктив» подає чергову підбірку фотографій небезпечних ситуацій, здатних спричинити аварії та травмування людей.
- Наводимо аналіз безпечних способів улаштування турнікетів у виробничих приміщеннях з огляду на вимоги нормативних документів.

Безпека праці на підприємстві №3/2018

Типова інструкція щодо дій персоналу невеликих підприємств у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій (основні положення)

Інструкція розробляється та підписується посадовою особою підприємства з питань цивільного захисту, затверджується керівником підприємства та доводиться до відома всіх працівників під підпис.
Стаття 130 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що на підприємствах з чисельністю персоналу 50 осіб і менше розробляються та затверджуються інструкції щодо дій під час загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.
1. Загальні положення

1.1. Типову інструкцію розроблено відповідно до ст. 130 Кодексу цивільного захисту України.
1.2. Залежно від існуючої або прогнозованої обстановки з питань цивільного захисту та надзвичайних ситуацій на підприємстві, в установі, організації, закладі (далі - підприємство) може бути встановлено один із трьох режимів функціонування об'єктової ланки функціональної або територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту:
- режим повсякденного функціонування;
- режим підвищеної готовності;
- режим надзвичайної ситуації.

Режими встановлюються органами виконавчої влади, а в окремих випадках на території підприємства - його керівником.
1.3. Усі працівники підприємства, незалежно від займаних посад, повинні знати та чітко виконувати вимоги Типової інструкції щодо дій персоналу підприємства в разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій. За невиконання вимог Інструкції персонал підприємства може бути притягнутий до адміністративної відповідальності.
2. Характеристика можливого становища в районі підприємства в разі виникнення надзвичайної ситуації

В розділі перелічуються можливі джерела потенційної небезпеки на території самого підприємства або поблизу нього, додається характеристика можливого становища в разі виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних із руйнуванням або іншим негативним впливом.
Відомості про джерела небезпеки та характер їхнього впливу на підприємство надають районні державні адміністрації, виконавчі органи місцевих рад.
3. Порядок оповіщення адміністрації та персоналу про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій

3.1. Адміністрація, робітники та службовці підприємства оповіщаються щодо надзвичайних ситуацій за заздалегідь розробленою схемою.
3.2. Адміністрація в неробочий час оповіщається телефоном (вказується відповідальний виконавець). Залежно від становища оповіщається й решта персоналу.
3.3. У робочий час персонал підприємств оповіщається про надзвичайну ситуацію (вказується, яким способом).
3.4. Після отримання інформації про надзвичайну подію вмикають сирени, виробничі гудки, автомобільні, суднові та локомотивні сигнали що буде означати подання попереджувального сигналу «Увага всім!», після чого негайно вмикаються радіо- та телеприймачі для прийняття повідомлення.
3.5. Кожний працівник підприємства повинен знати сигнали оповіщення цивільного захисту та вміти правильно діяти в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.
4. Порядок укриття персоналу в захисних спорудах цивільного захисту

4.1. На випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної із загрозою або початком забруднення повітря хімічно небезпечною чи радіоактивною речовиною всі працівники підприємства підлягають укриттю в захисній споруді цивільного захисту (вказується детальна адреса та приналежність споруди).
4.2. Для термінового укриття працівників у разі забруднення хімічно небезпечною речовиною використовуються загерметизовані приміщення (вказується детальна адреса), забезпечується перебування в них без подання повітря протягом _____ годин.
4.3. Після отримання інформації про радіоактивну небезпеку працівники укриваються в приміщенні (вказується приміщення та його детальна адреса), яке забезпечує захист осіб, які переховуються від ураження іонізуючим випромінюванням під час радіоактивного зараження.
5. Порядок видання персоналу засобів індивідуального захисту

5.1. Засоби індивідуального захисту (вказується, які) видаються після отримання розпорядження або за рішенням керівника підприємства (вказується місце видання).
5.2. Працівники, які отримали такі засоби, повинні перевірити їхній стан, підібрати та мати постійно із собою або на робочому місті.
5.3. Протигази переводяться в бойовий стан за командою або самостійно, за наявності небезпеки забруднення повітря.
6. Порядок виділення автотранспорту для проведення евакуації

6.1. Для проведення термінової евакуації персоналу та відвідувачів із небезпечних зон залучається весь наявний службовий, а також особистий транспорт працівників підприємства, які повинні надавати його в розпорядження адміністрації.
7. Додержання протиепідемічних заходів у разі загрози розповсюдження небезпечних інфекційних захворювань

7.1. Якщо на території підприємства або поблизу нього виникла небезпека розповсюдження особливо небезпечних інфекційних захворювань, усі працівники повинні чітко виконувати вимоги санітарно-епідеміологічної служби щодо проведення термінової профілактики й імунізації, ізоляції та лікування виявлених хворих, дотримуватися режиму запобігання розповсюдженню інфекції.
7.2. За необхідності працівники, які прибули на роботу, повинні проходити санітарну обробку (вказується місце її проведення), дезінфекцію або міняти одяг, а водії транспортних засобів - спеціально обробляти автотранспорт (вказується місце його обробки), а також виконувати інші вимоги та заходи, які перешкоджають розповсюдженню особливо небезпечних інфекційних захворювань.
8. Збереження матеріальних цінностей у період загрози та виникнення надзвичайних ситуацій

8.1. Усі працівники підприємства повинні вжити необхідних заходів щодо зберігання матеріальних цінностей під час загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.
8.2. Заходи із захисту від надзвичайних ситуацій або з ліквідації їхніх наслідків мають враховувати необхідність попередження або зменшення можливих збитків підприємству.
8.3. Відповідальність за організацію охорони майна підприємства під час захисту від надзвичайних ситуацій або ліквідації їхніх наслідків покладається на (вказується посада, прізвище).
9. Особливості дій працівників під час деяких надзвичайних ситуацій

9.1. У разі загрози хімічного ураження оповіщаються всі працівники та відвідувачі, які перебувають на території підприємства.
9.2. Вентиляційні установки та кондиціонери терміново виключаються, закриваються вікна, двері, кватирки, приміщення герметизуються. Вихід із будівлі та вхід до неї припиняється до особливого розпорядження адміністрації.
9.3. Працівникам видаються засоби індивідуального захисту, одночасно вживаються заходи із забезпечення відвідувачів ватно-марлевими пов'язками.
9.4. Відповідальні за забезпечення герметизації приміщень (посада, прізвище), за забезпечення працівників і відвідувачів засобами індивідуального захисту (посада, прізвище).
9.5. У разі виявлення в приміщенні, де укриваються працівники, хімічно небезпечної речовини працівники повинні вийти (вказати, куди) або з дозволу адміністрації залишити зону забруднення. Виходити із зони необхідно тільки в засобах індивідуального захисту та рухатися в напрямку, перпендикулярному напрямку вітру.
9.6. У разі виникнення пожежі на підприємстві всі працівники зобов'язані чітко виконувати вимоги Інструкції з пожежної безпеки, евакуацію проводити згідно з Планом евакуації.
9.7. Відповідальність за дотримання заходів пожежної безпеки та організацію дій персоналу в разі загрози або виникнення пожежі покладається на (посада, прізвище).
9.8. За радіоактивного забруднення території підприємства або загрози забруднення всі працівники повинні уважно слідкувати за усними повідомленнями управління з питань надзвичайних ситуацій, які передається за допомогою радіо та телебачення після попереджувального сигналу «Увага всім!», за інформацією інших засобів масової інформації про становище в місті та чітко виконувати рекомендації із захисту від радіоактивного зараження.
9.9. Працівник (посада, прізвище) організовує на території підприємства контроль за радіаційною обстановкою за допомогою побутового дозиметру (називається тип приладу) та постійно інформує про результати вимірювань адміністрацію підприємства й управління з питань надзвичайних ситуацій.
9.10. У разі перевищення гранично припустимих норм опромінення організується облік доз опромінювання. Відповідальний за виконання цього заходу (посада, прізвище).
9.11. Скорочується до мінімуму вхід у будівлю та вихід із неї. Контроль за дотриманням режиму поводження та роботи працівників, який дає змогу максимально знизити наслідки радіоактивного опромінення, покладається на ______________________________ (посада, прізвище).
9.12. У разі загрози або виникнення катастрофічних стихійних лих працівник підприємства за розпорядженням адміністрації повинен зупинити виробництво, виконати необхідні протипожежні заходи, відключити від електромережі електрообладнання, підготуватися до евакуації або вивезення до безпечного місця найбільш цінних матеріальних засобів.
9.13. Контроль за обстановкою на території підприємства під час стихійних лих і за вжитими заходами захисту персоналу покладається на ______________________________ (посада, прізвище).
9.14. Якщо з'явилися постраждалі, їм надається домедична допомога із залученням санітарних дружин або постів підприємства, вживаються заходи з госпіталізації постраждалих до медичних закладів.
9.15. Працівник (посада, прізвище) постійно слідкує за інформацією, яку надає управління з питань надзвичайних ситуацій, про становище в місті та доводить її до адміністрації й персоналу підприємства.
9.16. У разі надходження анонімної інформації про загрозу на території підприємства або поблизу нього терористичного акту працівник, який прийняв її, повинен терміново доповісти керівнику підприємства та до правоохоронних органів і діяти згідно з розпорядженнями та рекомендаціями.

Керівник підприємства ________________________________

З Інструкцією ознайомлений:
__________________ ________________ ______________
  (посада)                                       (прізвище)                                  (підпис)

Безпека праці на підприємстві №2/2018


(назва підприємства)

НАКАЗ

№_______ м. Київ «__» ______ 20__ р.

Про створення служби охорони праці

Згідно з вимогами ст. 15 Закону України «Про охорону праці» та п. 1.4 Типового положення про службу охорони праці

НАКАЗУЮ:

  • Створити службу охорони праці _____________________________.

(назва підприємства)

  • Затвердити та ввести в дію з дня підписання наказу Положення про службу охорони праці __________________________________.

(назва підприємства)

  • Призначити ________________________ інженером з охорони праці

(посада, ПІБ)

______________________________ за сумісництвом.

(назва підприємства)

4. Інженер з охорони праці підпорядковується безпосередньо керівнику ______________________________________.

(назва підприємства)

  • Виконання всіх вказівок та вимог служби охорони праці обов'язкові для всіх працівників підприємства та осіб, що працюють тимчасово, за трудовою угодою або за сумісництвом.
  • Приписи, вказівки та вимоги інженера з охорони праці можуть бути скасовані лише керівником або особою, призначеною наказом виконувати обов'язки на час його відсутності та лише письмово.
  • Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Керівник підприємства __________________ _____________

(ініціали, прізвище) (підпис)

З наказом ознайомлений: _________________ ______________________ (ініціали, прізвище)

(підпис)

Безпека праці на підприємстві №1/2018

Положення про службу охорони праці

м. Київ 20__ рік

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказом директора

__________________________________

(назва підприємства)

від ___ ____ 20___ р. № ____

ПОЛОЖЕННЯ

про службу охорони праці

  • Загальні положення

1.1. Це Положення розроблено на основі Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 15.11.2004 р. № 255 (НПАОП 0.00-4.21-04).

1.2. Згідно із Законом України «Про охорону праці» служба охорони праці підприємства створюється роботодавцем для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям у процесі праці.

1.3. Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо директору.

1.4. Спеціаліст служби охорони праці за своєю посадою та заробітною платою прирівнюється до спеціалістів основних виробничо-технічних служб.

1.5. Навчання та перевірка знань із питань охорони праці працівників служби охорони праці проводяться в установленому законодавством порядку під час прийняття на роботу та періодично раз на три роки.

1.6. Спеціаліст служби охорони праці підприємства в своїй діяльності керується законодавством України, нормативно-правовими актами з охорони праці, колективним договором та актами з охорони праці, чинними в межах підприємства.

1.7. Ліквідація служби охорони праці допускається лише в разі ліквідації підприємства.

2. Основні завдання служби охорони праці

2.1. Створення ефективної системи управління охороною праці на підприємстві, сприяння удосконаленню діяльності у цьому напряму кожного структурного підрозділу та кожного працівника, забезпечення фахової підтримки рішень директора з цих питань.

  • 2. Організація проведення профілактичних заходів, спрямованих

на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози життю або здоров'ю працівників.

2.3. Вивчення та сприяння впровадженню у виробництво досягнень науки і техніки, прогресивних і безпечних технологій, сучасних засобів колективного та індивідуального захисту працівників.

2.4. Контроль за дотриманням працівниками вимог законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці, розділу «Охорона праці» колективного договору (угоди) та актів з охорони праці, чинних у межах підприємства.

2.5. Інформування та надання роз'яснень працівникам підприємства з питань охорони праці.

3. Функції служби охорони праці.

3.1. Розроблення спільно з іншими підрозділами підприємства комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів і підвищення рівня охорони праці, планів, програм поліпшення умов праці, запобігання виробничому травматизму, професійним захворюванням, надання організаційно-методичної допомоги у виконанні запланованих заходів.

3.2. Підготовка проектів наказів із питань охорони праці та внесення їх на розгляд директору.

3.3. Проведення спільно з представниками інших структурних підрозділів і за участі уповноваженої найманими працівниками особи з питань охорони праці перевірок дотримання працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

3.4. Складання звітності з охорони праці за встановленими правилами.

3.5. Проведення з працівниками вступного інструктажу з охорони праці.

3.6. Ведення обліку та проведення аналізу причин виробничого травматизму, професійних захворювань, аварій і заподіяної ними шкоди.

3.7. Забезпечення належного оформлення та зберігання документації з питань охорони праці, а також своєчасного передання її до архіву для тривалого зберігання.

3.8. Складання за участю керівника підприємства переліків професій, посад і видів робіт, на які мають бути розроблені інструкції з охорони праці, чинні в межах підприємства, надання методичної допомоги під час їх розроблення.

3.9. Інформування працівників про основні вимоги законів, інших нормативно-правових актів та актів з охорони праці, чинних у межах підприємства.

3.10. Розгляд:

3.10.1. питання про підтвердження наявності небезпечної виробничої ситуації, що стала причиною відмови працівника від виконання дорученої роботи, відповідно до законодавства (в разі необхідності);

3.10.2. листів, заяв, скарг працівників підприємства, що стосуються питань додержання законодавства про охорону праці;

3.11. Організація:

3.11.1. забезпечення підрозділів нормативно-правовими актами й актами з охорони праці, чинними в межах підприємства, посібниками, навчальними матеріалами з цих питань;

3.11.2. підготовки інформаційних стендів, кутків з охорони праці тощо; нарад, семінарів, конкурсів тощо з питань охорони праці;

3.11.3. пропаганди з питань охорони праці з використанням інформаційних засобів;

3.12. Участь у:

3.12.1. розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві відповідно до Порядку проведення розслідувань та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. № 1232;

3.12.2. складанні санітарно-гігієнічної характеристики робочих місць працівників, які проходять обстеження щодо наявності профзахворювання;

3.12.3. проведенні внутрішнього аудиту охорони праці та атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці;

3.12.4. роботі комісій із приймання в експлуатацію збудованих, реконструйованих або технічно переозброєних об'єктів виробничого та соціально-культурного призначення, відремонтованого або модернізованого устаткування в частині дотримання вимог охорони праці;

3.12.5. розробленні положень, інструкцій, розділу «Охорона праці» колективного договору, актів з охорони праці, чинних у межах підприємства;

3.12.6. складанні переліків професій, згідно з якими працівники повинні проходити обов'язкові попередні та періодичні медичні огляди;

3.12.7. організації навчання працівників з питань охорони праці;

3.12.8. роботі комісії з перевірки знань із питань охорони праці.

3.13. Контроль за:

3.13.1. виконанням заходів, передбачених програмами, планами поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, колективним договором та заходами, спрямованими на усунення причин нещасних випадків і професійних захворювань;

3.13.2. проведенням ідентифікації та декларуванням безпеки об'єктів підвищеної небезпеки;

3.13.3. наявністю в підрозділах інструкцій з охорони праці згідно з переліком професій, посад і видів робіт, своєчасним внесенням в них змін;

3.13.4. своєчасним проведенням необхідних випробувань і технічних оглядів устаткування, станом запобіжних і захисних пристроїв, вентиляційних систем;

3.13.5. своєчасним проведенням навчання працівників із питань охорони праці, всіх видів інструктажу з охорони праці;

3.13.6. забезпеченням працівників відповідно до законодавства спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту, миючими та знешкоджувальними засобами;

3.13.7. організацією зберігання, прання, хімічного чищення, спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту;

3.13.8. санітарно-гігієнічними і санітарно-побутовими умовами працівників згідно з нормативно-правовими актами;

3.13.9. своєчасним і правильним наданням працівникам пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці, відповідно до вимог законодавства та колективного договору;

3.13.10. організацією робочих місць відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці;

3.13.11. використанням цільових коштів, виділених для виконання комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення рівня охорони праці;

3.13.12. застосуванням праці жінок, інвалідів і осіб, молодших 18 років, відповідно до законодавства;

3.13.13. виконанням приписів посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці та поданням страхового експерта з охорони праці;

3.13.14. проведенням попередніх (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічних обов'язкових медичних оглядів осіб віком до 21 року.

4. Права працівників служби охорони праці

4.1. Спеціалісти служби охорони праці мають право:

4.1.1. видавати керівникам структурних підрозділів підприємства обов'язкові для виконання приписи (за формою згідно з додатком) щодо усунення наявних недоліків, одержувати від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці. Припис спеціаліста з охорони праці може скасувати лише директор. Припис складається в двох примірниках, один із яких видається керівникові робіт, другий залишається та реєструється в службі охорони праці й зберігається протягом п'яти років. Якщо керівник структурного підрозділу підприємства відмовляється від підпису в одержанні припису, спеціаліст з охорони праці надсилає подання на ім'я особи, якій адміністративно підпорядкований цей структурний підрозділ або директору;

4.1.2. зупиняти роботу машин, електроінструментів, устаткування в разі порушень, які створюють загрозу життю або здоров'ю працівників;

4.1.3. вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли передбачених законодавством медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до робіт або не виконують вимоги нормативно-правових актів з охорони праці;

4.1.4. подавати директору подання про притягнення до відповідальності посадових осіб і працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці;

4.1.5. зa поліпшення стану безпеки праці вносити пропозиції про заохочення працівників;

4.1.6. залучати, за погодженням із директором і керівниками підрозділів підприємства, спеціалістів підприємства для проведення перевірок стану охорони праці.

5. Організація роботи служби охорони праці

5.1. Робота служби охорони праці підприємства відповідає графікам роботи та графікам обстежень (перевірок), затверджених директором.

  • Робоче місце спеціаліста служби охорони праці має розміщуватись (як правило) в окремому приміщенні, забезпечуватись належною оргтехнікою, технічними засобами зв'язку та бути зручним для приймання відвідувачів.
  • Директор забезпечує стимулювання ефективної роботи спеціаліста служби охорони праці.
  • Спеціалісти служби охорони праці не можуть залучатися до виконання функцій, не передбачених Законом України «Про охорону праці» та цим Положенням.
  • Служба охорони праці взаємодіє з іншими структурними підрозділами, службами, фахівцями підприємства та з уповноваженою найманими працівниками особою з питань охорони праці.

Зустрічайте новий електронний журнал "Безпека праці на підприємстві" від видавництва "Професійні видання"!

Василь Харченко, спеціаліст з охорони праці, ветеран служби державного нагляду

Видавництво «Професійні видання» вул.Є. Сверстюка, 11, корп. А., а/с 186 м. Київ, 02002. Тел.: 0 (44) 568-50-60 (багатоканальний) Відділ передплати: podpiska@profpressa.com profpressa.com
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати